Czym jest doradztwo zawodowe?
Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej to, najprościej ujmując, wszystkie działania wspierające uczniów i ich rodziców w podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru typu szkoły ponadpodstawowej, kierunku dalszej edukacji i zawodu.
Niezależnie od wiedzy o świecie i samym/samej sobie wyniesionej z domu, uczestnictwo uczniów w zajęciach z doradcą zawodowym sprzyja lepszemu samopoznaniu.
Lekcje doradztwa zawodowego jako przedmiotu szkolnego przewidziane są dla uczniów klas 7 i 8. W czasie zajęć omawiany jest system szkolnictwa w Polsce, podstawowe zagadnienia związane z planowaniem nauki po ukończeniu szkoły podstawowej oraz rynkiem pracy. Ważną częścią zajęć są zabawy, ćwiczenia i rozmowy pozwalające na lepsze poznanie samego siebie oraz doskonalenie umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie. Nieocenionym jest również udział w indywidualnych spotkaniach z doradcą zawodowym, gdzie można skupić się na kompetencjach i predyspozycjach każdego z uczniów osobno.
Kim jest doradca zawodowy?
Po co mi doradztwo zawodowe?
Konsultacja z doradcą zawodowym pomaga w samopoznaniu. Szczególnie młodzi ludzie mają tendencje do błędnego oceniania swoich możliwości lub mylą oczekiwania środowiska z własnymi ambicjami i pragnieniami. Specjalista dysponuje narzędziami, które umożliwiają mu ocenę nie tylko poziomu inteligencji czy zakresu umiejętności osobistych, ale także naszych specyficznych cech osobowości czy temperamentu (a tego mogą być kluczowe, jeśli chodzi o wybór środowiska pracy, w którym będziemy czuć się komfortowo). Nawet najzdolniejszy uczeń i najbardziej błyskotliwy pracownik nie osiągnie sukcesów bez określenia celów i priorytetów. Doradztwo zawodowe to dziedzina, która to umożliwia. Specjalista nie podyktuje nam konkretnego planu działań, a pomoże ułożyć go samodzielnie w oparciu o nasze własne przemyślenia i odczucia.
Korzyści płynące z doradztwa zawodowego:
- Poznanie swoich predyspozycji i ograniczeń.
- Określenie celów i priorytetów.
- Zaplanowanie rozwiązań alternatywnych.
- Uzyskanie informacji na temat aktualnych trendów i rynku pracy.
Świat profesji, rynek edukacyjny i rynek pracy to ważne obszary, które uczniowie powinni poznawać, a właściwie odkrywać na kolejnych etapach. Nie chodzi tu jednak tylko o informacje, które uzyskają na temat konkretnych zawodów, profesji czy rodzajów szkół, ale o dostrzeganie sensu ludzkiej pracy.Rynek pracy zmienia się nieustannie, dlatego bardzo ważną kwestią, którą nauczyciele powinni poruszać z uczniami możliwie najczęściej, jest temat profesji i zawodów, kwalifikacji i kompetencji w kontekście potrzeb współczesnego świata i wciąż zachodzących w nim zmian. Poznanie samych siebie stanowi zatem kluczową kwestię umożliwiającą uczniom wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Jednocześnie nie jest to łatwe, ponieważ dotyka indywidualnych preferencji, mocnych i słabych stron, naturalnych i nabytych stylów zachowań.
Drogi rodzicu:
„Większość poszukujących, którym nie udało się znaleźć wymarzonej pracy, poniosła klęskę nie dlatego, że za mało wiedzieli o rynku pracy, ale dlatego, że za mało wiedzieli o sobie”(Richard N. Bolles)
Bezpłatny test z doradztwa zawodowego możesz wykonać klikając przycisk poniżej. Możesz również umówić się na spotkane z doradcą zawodowym w celu omówienia wyników.
Zadanie publiczne pn. „Zaprojektuj swoją przyszłość”
dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego
przez Fundację Rozwoju i Innowacji WIR
umowa nr W/UMWM-UU/ES/2478/2022
Całkowita wartość projektu: 15.600,00 PLN w tym dofinansowanie
z Zarządu Województwa Mazowieckiego 14.000,00
Okres realizacji: 01.05.2022 – 30.11.2022